szczególną ochroną
Macierz EMC VNXe1600 jest jednym z głównych rozwiązań do zabezpieczenia danych należącym do rodziny EMC VNX. Cechuje się prostotą, efektywnością i dużą wydajnością. Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, takich jak zdalne oddziały biur czy lokalne filie dużych organizacji.
VNXe1600 wykorzystuje nową architekturę MCx (Multicore Cache, Multicore FAST Cache, Multicore RAID). Optymalizuje ona wykorzystanie wszystkich dostępnych rdzeni procesora poprawiając w ten sposób wydajność i skalowalność.
VNXe1600 jest macierzą dyskową opartą na architekturze i funkcjach dobrze znanej i niezawodnej macierzy VNXe3200. W rezultacie daje nam to idealną platformę służącą do podobnych celów jak VNXe3200, przy czym VNXe1600 ma mniejsze wymagania co do połączeń plików i wysokiej wydajności niż VNXe3200. Zaprojektowana została z myślą o prostocie, tak aby administratorzy z podstawową wiedzą mogli z łatwością wykorzystywać funkcje systemu.
Macierz oferuje między innymi funkcje takie jak:
Jak wspomniano wyżej macierz VNXe1600 opiera się na architekturze VNXe3200 i należy do rodziny VNX. Jest tak samo korzystana dla przedsiębiorstw z fizyczną infrastrukturą jak i tych, które chcą stworzyć infrastrukturę wirtualną w celu konsolidacji i poprawy wydajności. Jako blokowy system do przechowywania danych VNXe1600 zapewnia wysoką wartość dla mniejszych konfiguracji z lżejszymi wymaganiami wydajnościowymi niż VNXe3200. Dzięki temu przeznaczona jest dla mniejszych przedsiębiorstw i aplikacji z mniejszą liczbą użytkowników. Systemy VNXe1600 są dostępne z pełnym zestawem funkcji obejmujących zwiększenie wykorzystania pojemności, rozwiązania ochrony danych i rozwiązań dostępności.
VNXe1600 obsługuje protokoły iSCSI i Fibre Channel pozwalając na kompatybilność z większością infrastruktur SAN’owych. Aplikacja Unisphere jest prosta i intuicyjna dla specjalistów IT, umożliwia przydzielanie pamięci masowej, zarządzanie i monitoring operacji. Kilka głównych zalet systemu VNXe1600:
Procesor
VNXe1600 jest idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw szukających skonsolidowanych rozwiązań storage’owych lub dla większych przedsiębiorstw chcących wdrożyć platformę pamięci masowej w zdalnych oddziałach biura. EMC zaopatrzyło macierz VNXe1600 w dwurdzeniowy procesor Intel Xeon E5 2.6 GHz Dual-Core CPU. Macierz korzysta z mocy procesora poprzez technologię MCx, która zapewnia optymalne użycie obu rdzeni procesora.
Obudowa
VNXe1600 posiada dwie możliwości konfiguracji (obie w szafie rack’owej 2U)
Poniższe rysunki przedstawiają przód DPE z 25 dyskami 2.5” SAS i Flash (Rysunek nr 1) oraz przód DPE z 12 dyskami 3.5” NL-SAS (Rysunek nr 2). Obie obudowy posiadają diody LED, które pokazują zasilanie oraz awarie. Dyski 2,5” posiadają osobne diody dotyczące zasilania oraz awarii, natomiast dyski 3,5” mają jedną diodę pokazującą status.
Rysunek nr 1. Przód DPE z 25 dyskami 2.5”.
Pierwsze cztery dyski w każdym DPE nazwane są dyskami systemowymi. Zawierają bardzo ważne informacje dla macierzy dyskowej, z tego powodu nie są przenośne, a w przypadku awarii muszą być natychmiast wymienione.
Rysunek nr 2. Przód DPE z 12 dyskami 3.5”.
Tył DPE w obu przypadkach dla dysków 2.5” jak i 3.5” wygląda tak samo (Rysunek nr 3). Posiada 2 porty CNA dla każdego SP (Storage Processor) i mogą być skonfigurowane po 8Gb/16Gb FC, 10GbE Optical lub 10GbE Twinax zależnie od infrastruktury. Ponadto są też 2 porty SAS pozwalające na rozbudowę pojemności o następne dyski DAE (Disc Array Enclosure).
VNXe1600 posiada dwie możliwości konfiguracji, takie same dla DPE jak i DAE, czyli:
Obie konfiguracje występują w szafie rack’owej o wielkości 2U. Tak jak w przypadku DPE Disk Array Enclosure również posiada diody LED informujące o statusie zasilania oraz awarii. Możemy też znaleźć dwa podstawowe porty SAS do połączeń z DPE i rozbudowy portów do podłączenia innych DAE dla powiększenia pamięci masowej.
Moduł I/O
VNXe1600 umożliwia dodanie dodatkowego modułu I/O w celu polepszenia łąćzności. Ważne by zauważyć, że konfiguracje SP muszą być odzwierciedlone. Na przykład, jeśli moduł Fibre Channel I/O jest zainstalowany w procesorze A, to identyczny moduł Fibre Channel I/O musi być zainstalowany w procesorze B.
VNXe1600 obsługuje trzy moduły czteroportowe I/O:
Rodzaje dysków
VNXe1600 obsługuje dyski Flash, SAS oraz NL-SAS. Dyski Flash rekomendowane są dla środowisk wymagających dużej wydajności i przepustowości oraz małej pojemności. Dyski SAS polecane są dla środowisk z dużą pojemnością i wysokimi wymaganiami wydajnościowymi. Wspomniane dyski najodpowiedniejsze są dla aplikacji takich jak bazy danych, które wymagają częstych operacji zapisu i odczytu. Natomiast dyski NL-SAS odpowiednie są dla środowisk z bardzo dużą pojemnością i nie wielkimi wymaganiami wydajnościowymi (pliki rzadko poddawane operacjom zapisu i odczytu).
Konfiguracja RAID
W celu zapewnienia redundancji przy zachowaniu odpowiednich wymagań dotyczących pojemności i wydajności każde repozytorium zabezpieczane jest grupą RAID’ową. VNXe1600 obsługuje poziomy zabezpieczeń RAID 5,6 oraz 1/0. Należy pamiętać, iż jeden typ poziomu zabezpieczeń RAID skonfigurowany w danym repozytorium nie może być później zmieniony.
MCxTM
VNXe1600 posiada oprogramowanie MCx, które jest połączeniem Multicore Cache, Multicore RAID, Multicore FAST Cache. Umożliwia systemowi pełne wykorzystanie architektury wielordzeniowej Intel.
Multicore Cache jest pamięcią wspólną, nie wymagającą ręcznego podziału pomiędzy pamięcią zapisu i odczytu. VNXe1600 dynamicznie decyduje, która część pamięci powinna być użyta w danym momencie do odczytu lub zapisu. Zarządzanie pamięcią jest automatyczne i realizuje wysoko zaawansowane algorytmy w celu optymalnej obsługi.
Multicore FAST Cache pozwala na tworzenie wysokopojemnościowej pamięci podręcznej ulokowanej pomiędzy SP DRAM, a dyskami twardymi HDD. FAST Cache uzupełnia istniejącą pamięć systemu poprzez wykorzystanie dysków Flash. Często używane dane znajdujące się na dysku HDD są kopiowane do FAST Cache, co zwiększa wydajność systemu oraz szybkość dostępu do plików. W macierzy VNXe1600 FAST Cache może obsłużyć maksymalnie 2 dyski o pojemnościach 100GB lub 200GB. Podobnie jak w VNXe3200, systemy implementacji FAST Cache w VNXe1600 prowadzą do zwiększenia wydajności przy niskich kosztach na GB.
Multicore RAID zapewnia nowe zaawansowane funkcje tj:
Unisphere
Unisphere jest graficzną aplikacją zarządzania, która jest podstawowym narzędziem monitorowania i zarządzania systemem przechowywania VNXe1600. Dostarcza narzędzia umożliwiające konfigurację i zarządzanie zasobami repozytorium. Przechowywane pliki i dane mogą być automatycznie chronione poprzez wykorzystanie snapshot’ów. To sprawia, że utracone pliki i dane można łatwo i szybko odzyskać.
Unisphere umożliwia użytkownikom monitorowanie operacji storage’owych oraz statusu systemu poprzez szczegółowe graficzne raporty. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie wydajności systemu za pomocą wykresów dających podgląd na parametry systemu.
Najważniejsze funkcje:
Rysunek nr 3. Okno programu Unisphere.
Parametry pojemnościowe i wydajnościowe
System VNXe1600 ma możliwość podglądu historii wskaźników pojemności i wydajności. Wskaźniki te są zlokalizowane w zakładkach System Capacity i System Performance znajdujących się w Unisphere. Mając podgląd do historii możemy porównywać i analizować parametry, diagnozować i rozwiązywać problemy związane ze środowiskiem.
Ochrona danych
W macierzy VNXe1600 migawki mogą zostać utworzone z każdego typu zasobów. Funkcja ta oparta jest o technologie Redirect on Write (ROW), która przekierowuje nowe zapisy do pamięci głównej do nowej lokalizacji w tej samej puli pamięci masowej.
Snapshot’y łączą solidną ochronę danych z łatwym zarządzaniem. Oto kilka funkcji:
Integracja VMware
Macierz VNXe1600 oferuje ścisłą integrację z VMware vSphere. Administratorzy mogą korzystać z tej funkcji chcąc zarządzać środowiskiem wirtualnym. Integracja z VMware wpływa na wzrost wydajności i efektywności w środowisku wirtualnym.
Podsumowując, VNXe1600 jest systemem, który zapewnia nam skonsolidowaną platformę do zarządzania, monitorowania i przechowywania danych dla wielu organizacji i sieci.
Użytkownik nie musi posiadać szczegółowej wiedzy na temat technologii przechowywania, ponieważ VNXe1600 automatycznie wdraża najlepsze praktyki podczas konfiguracji. Wraz z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak MCx i FAST Cache macierz staje się urządzeniem, które łatwo instalować, konfigurować i utrzymywać.
Działy IT mogą wiele skorzystać używając macierzy VNXe1600, ponieważ pomaga sprostać rosnącym potrzebom, zapewniając jednocześnie niezawodną wydajność oraz dostępność.
Z punktu widzenia urządzenia, użytkownik może zacząć od małej konfiguracji opartej o aktualne wymagania, a następnie skalować wraz ze zmianą wymagań. Możliwość łatwego wdrożenia zaawansowanych funkcji takich jak Replication, Thin Provisioning oraz Unified Snaphots sprawia, że VNXe1600 jest unikalnym systemem dostępnym na rynku.