+48 669 STORIO (786746)

Twoja firma pod

szczególną ochroną

DataDomain - rozwiązanie do deduplikacji danych
EMC UNITY najnowsze macierze
Isilon - przechowywanie danych przez długie lata
UTM – czyli nowoczesne rozwiązania bezpieczeństwa sieci

Cloud computing

Firmy SMB (z ang. Small and Medium Business) cały czas szukają rozwiązań IT, które pomogą im zoptymalizować całkowite koszty zarządzania informatyką (TCO), a jednocześnie zoptymalizują pracę samego działu informatyki. Po drugiej stronie stoją firmy tworzące aplikacje biznesowe, które ciągle szukają zysku. Odpowiedzią na te poszukiwania, zarówno dla małych jak i dużych graczy rynku, staje się cloud computing.


Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) to bardziej model biznesowy niż technologia, to w skrócie zbiór czynności i metod, określający sposób działania firmy. W tym modelu udostępniania się oprogramowanie, za które pobiera się wyłącznie opłatę (np. miesięcznie) za użytkowanie jego funkcjonalności. Podstawą takiego funkcjonowania aplikacji jest Internet, dzięki któremu są możliwe połączenia z centrami przetwarzania danych, w których działają rozproszone aplikacje ("w chmurach").

Jeszcze do niedawna, z oczywistych powodów, żadna strona internetowa nie była w stanie zastąpić tak niezbędnych narzędzi jak edytor tekstu, edytor graficzny, klient pocztowy, czy komunikator internetowy. Technologia cloud computing pozwoliła przełamać dotychczasowe bariery - wraz ze wzrostem popularności szerokopasmowego Internetu. W dużym uproszczeniu, cloud computing, to przeniesienie oprogramowania do Internetu.

Najlepszym przykładem zastosowania technologii cloud computing w codziennym korzystaniu z Internetu jest pakiet aplikacji firmy Google zwany Google Apps. W jego skład wchodzą między innymi następujące moduły:

 

Podstawowe zalety tej technologii to:

Oczywiście technologia ta ma również swoje ograniczenie. Wymagane jest przede wszystkim łącze o dość wysokiej przepustowości, a w przypadku jego awarii nie jest możliwe dalsze korzystanie z aplikacji i danych.